Başkası için Kredi Çektim, Ödemiyor

Başkasına kredi çektim ödemiyor ne yapmalıyım şeklinde bir arayış içerisine girdiniz ve çıkamıyorsanız bu konuda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Kişiler kimi durumda arkadaşına kredi çekebilmektedir ancak böyle bir durumda kalmanız halinde üzerine düşünmeniz gelecek süreç için sizin yararınıza olacaktır. Maddiyatın girdiği yerlerde arkadaşlık vs. kalmayabilir.

Arkadaşınızın, dostunuzun, sevgilinizin ya da bir başkasının ihtiyacı için çekmiş olduğunuz kredi ilgili kişinin borcu ödememesi durumunda sizin üzerinize kalacaktır. Böyle durumda kredi çektim dolandırıldım şeklinde veryansın eden insan sayısı hiç de azımsanmayacak seviyerdedir. Ancak oldu da başka biri için kredi çektiniz ve borcunuzu alamıyorsanız yapabileceklerinizin neler olduğuna bakalım.

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor!

Henüz bu aşamanın başındaysanız ve arkadaşınıza ilgili krediyi teslim etmediyseniz, çekilen krediyi erken ödeyerek borcunuzun büyük kısmını kapatmanız ilk atılacak adım olabilir. Ancak arkadaşınıza çekilen krediyi teslim ettiyseniz bu durumda banka gözünde ve yasalar açısından muhattap sizsiniz. Yani borcu ödemekle yükümlü olan kişi sizsiniz. Öncelikle acı bir gerçekte olsa bunu kabullenin.

Bankada sizinle muhattap olan kişiye nişanlıma, işverenime, arkadaşıma, iş yerinden bir arkadaşıma kredi çektim ödemiyor, sanırım beni dolandırdılar demeniz herhangi bir anlam ifade etmeyecektir. Kredi borcunun vadesi geldiğinde banka direk sizden bunu tahsil edecektir. Bu durumda ödemeyi yapmazsanız ilgili vadesiz hesabınızda para bulunması halinde belirli bir gün sonra kredi taksidi buradan kesilecektir.

Kredi Çektiğiniz Kişi ile Yazılı, Karşılıklı İmzalı Anlaşma Yaptınız mı?

İlgili kişiden kredi taksitlerini alamamanız halinde gerçekten hiçbir şey yapılamaz mı? Bu açıdan herhangi bir şeyin yapılıp yapılamayacağı eldeki verilere göre şekillenecek bir durumdur. Sizin ilgili kişi ile aranızdaki bu diyalogları ispatlayacak verilerin neler olabileceğine bakacak olursak:

  • İlk olarak mahkemeye delil gösterebileceğiniz bir anlaşma metni bulunuyor mu? Eğer karşılıklı imzalı böyle bir metin varsa bu en iyi deliliniz olacaktır.
  • Aranızda geçen konuşmalara dair bir ses kaydı ya da whatsapp konuşmasının kaydı bulunuyor mu?
  • İlgili konuşma bir başka kişi varken gerçekleştiyse bu kişi size tanıklık edebilir mi?
  • Bütün bunlar dışında bu borcun o kişiye ait olacağını gösteren kanıt niteliğinde herhangi bir şey var mı?

098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 50. ve 77. maddeleri bu gibi durumlar için nasıl yollar izleyeceğinize dair bir takım bilgiler verebilir. Bu sayılar kanıt niteliğindeki şeylerden elinizde ne kadar çok varsa ödenmeyen borcu tahsil etmeniz kesinlikle o kadar kolaylaşacaktır. İlgili evraklarla yapabileceklerinizin neler olduğuna bakacak olursak:

Borçlu Olan Kişinin Size Yaptığı Ödeme Dekontları İşinize Yarar mı?

Yukarıda sayılan delil olabilecek şeyler dışında kişinin şimdiye kadar ki kredi taksit ödemeleri için göndermiş olduğu tutarları gösteren dekontlar da borcunuzun kalanını tahsil edebilmek adına etkili olabilir. Özellikle tarafınıza gönderilen tutar kredi taksiti ile aynı tutarsa bu durumda sizin için artı bir kanıt anlamına gelir. Bu dekontlar internet ortamında ise bunların çıktılarını alarak avukata gitmeniz ya da avukata mail ile aktarmanız yararlı olacaktır.

İlamsız icra olarak adlandırılan işlemi bulduğunuz ve güvendiğiniz bir avukat aracılığıyla açtırabilirsiniz. Karşıdaki kişinin duruma itiraz etmesiyle birlikte dava açılma süreci başlar ve ilgili davada yukarıda saydığımız tüm veriler delil olarak gösterilebilir. Açılan dava sonucunda kredi çektiğiniz ama borcunu ödemeyen kişinin davayı kaybetmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda elbette borcunuzu tahsil etme şansı doğar. Ancak burada belirtilen birçok faktör bu davanın seyrinde oldukça etkilidir. Borçlu olan tarafın üzerinde herhangi bir mal varlığı var mı gibi bir sorunun cevabı da gidişatı belirleyecektir.

Dava açılsa bile, ilgili dava sonuçlanana kadar tüm kredi borçlarını siz ödeyeceksiniz. Böyle bir dava ortama 1 yıl civarında sürecektir. DAva sonucunun sizin lehinize olması da garanti değildir. Kendinizi buna göre konumlandırmak ve bu bilgiler dahilinde adım atmanız faydanıza olacaktır.

Herhangi bir Sözleşme ya da Yazılı Anlaşma Yoksa Davayı Kazanma Şansınız Var mı?

Elinizde bu borcu verdiğinize dair yazılı bir kanıt yoksa işiniz oldukça zor. Bu durumda mahkemeleri avukatlar aracılığıyla devreye sokmak pek de mümkün olmayacaktır. Çünkü sizin rızanız dışında bunu vermiş olduğunuzu bu anlamda ispatlamanız neredeyse imkansız. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde karşıdaki kişi ile ikili ilişkinizi iyi tutup borcu tahsil etmeye çalışmalısınız. Gerekirse başka arkadaşlarınızı devreye sokup ikiniz arasında aracı olmalarını da deneyebilirsiniz.

Herhangi Biri Adına Kredi Çekip Boç Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hangi şartta olursa olsun bir başkası için kredi çekip kaldırılamayacak bir borç yükü altına girmek pek de mantıklı bir hareket değildir. Bunun altındaki genellikle en temel sebep zaten ilgili kişinin maddi durumu iyi olmaması durumudur. Üstüne bir de siz bu kişi için kredi çekerseniz çok büyük ihtimalle borcu ödeyemeyecek ve üzerinize yük kalacaktır.

  • Bu anlamda arkadaşınızın, sevgilinizin, kardeşinizin vs. kırmadan para bulmasına yardımcı olmak istiyorsanız bu durumda sicili bozuk olana kredi veren bankalar yazısını inceleyebilir, bu konuda nasıl adımlar atabileceği konusunda bilgilendirebilirsiniz.
  • Arkadaşınız size böyle bir teklifle geldiğinde onu kırmamak için evet derseniz ileride daha kötü bir süreç sizi bekliyor olabilir. Hatta bu durum dolandırıldığınızı düşünmenize bile sebep olabilir. Bu sebepten ötürü böyle bir durumla karşılaştığınızda 10 defa düşünüp 1 defa karar verin.
  • Unutmamanız gereken en önemli şey ise başkası için kredi çektiğinizde banka nezdinde bu borcun sorumlusu sizsiniz. Borcun ödenmemesi halinde banka sizinle iletişim kuracak ve ilerleyen aşamalarda sizi mahkemeye verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir